author footer link can be edited or disabled only in full version

Sveikatos ugdymas

Pavasarį neleidžia atsipalaiduoti rotavirusinė infekcija

Daugeliui žmonių pavasaris asocijuojasi su žiemiškų vargų pabaiga ir visi laukia pavasarinės atgaivos. Tačiau reikėtų neužmiršti, nors ir baigiasi šaltasis metų sezonas, bet pavasarinės orų permainos iššaukia daug kitų nemalonių virusių susirgimų. Vienas iš jų Rota viruso sukelti infekciniai susirgimai.

Rota virusai yra virusų grupė priklausanti Reoviridae šeimai, Rotavirus genčiai, turinti A-E pogrupius, iš kurių kiekviename yra dar po keletą potipių. Tai daugiausia žarnyne parazituojantis virusas ir sukeliantis skrandžio bei žarnų uždegimą. Rota virusas, liaudyje dar vadinamas roto virusu, perduodamas oraliniu fekaliniu būdu, t.y. per nešvarias rankas, užkrėstus daiktus, maistą, vandenį. Yra galimybė užsikrėsti ir nuo čiaudinčio ar kosinčio infekuoto žmogaus. Inkubacinis periodas trunka 1-3 dienas. Nuo naminių augintinių ar kitų gyvūnų neužsikrečiama, nes tarp jų plintančios atmainos žmogui nepavojingos.

 

Virusas gana atsparus išorinėj aplinkoj: ant daiktų ir vandenyje jis gali išlikti gyvas 10 dienų, o ant rankų - 4 valandas. Kad apsikrėsti šia žarnyno rotavirusine infekcija, pakanka minimalaus roto viruso kiekio maiste, vandenyje, ant neplautų rankų ar daiktų, kuriuos maži vaikai mėgsta kišti į burną. Išmatų mikrodalelės gali patekti ir į oro dulkes, o kartu su jomis nukeliauti į vaiko nosiaryklę.

Rotavirusine infekcija dažniausia serga vaikai nuo 9 mėn. iki 5 metų amžiaus, vieni nuo kitų užsikrečiantys kolektyvuose, gydymo įstaigose, darželiuose. Suaugęs žmogus turinti silpnesnį imunitetą, dažnai besilankantis vaikų kolektyvuose, taip pat gali susirgti rotavirusine infekcija.

Liga dažniausiai pasireiškia ūmiai. Pagrindiniai simptomai – temperatūra, vėmimas, viduriavimas ir pilvo skausmai. Vėmimas gali būti labai intensyvus. Viduriavimas – net iki 10 kartų per dieną. Jis ypač pavojingas mažiems vaikams dėl progresuojančios skysčių trūkumo organizme. Susirgus vaikui, rekomenduojama nedelsiant kreiptis pagalbos į medikus.

Viena iš pagrindinis profilaktikos priemonių yra rankų higiena. Plaunant rankas muilu, žūna didžioji dalis tokios kilmės virusų.

Jei Rota virusu susirgo vaikas, reikia nedelsdami kreipkitės į gydytoją. Vaikui pasveikus neleiskite dar jo į mokyklą ar darželį keletą dienų. Tegu jis pabūna namuose.

Buityje svarbu daiktų valymas, dezinfekcija atitinkamomis priemonėmis ir patalpų vėdinimas. Vaiko žaislams valyti, dezinfekuoti nuo rotavirusinės infekcijos užkrato naudojamas muilo ar sodos tirpalas.

Medicininė profilaktinė priemonė – vakcina nuo rotavirusinės infekcijos. Aišku, kad nė viena vakcina negali šimtu procentų apsaugoti nuo bet kokios ligos. Paskiepytas vaikas gali susirgti rotavirusine infekcija, tačiau jis visiškai bus apsaugotas nuo labai sunkios ligos formos. Daugumą vaikų vakcina apsaugo nuo vidutinio bei sunkaus viduriavimo.

 {akgallery}

Informacijos šaltiniai:

1. http://www.ulac.lt/uploads/downloads/RVI%20profilaktikos%20rekomendacijos_2012_01_20.pdf 

2. http://www.infomasite.com/medicine/rotavirus-prevention-treatment/