Sveikatos ugdymas

SU PAVASARIU BUNDA IR ERKĖS

Atšilus orams, žmonės mėgstantys laisvalaikį leisti gamtoje, turi būti budrūs bei saugotis bundančių erkių. Po snieguotos žiemos nubudusios erkės yra ypač aktyvios.

Nėra vienintelio patikimo būdo padedančio apsisaugoti nuo erkių. Tačiau reikia imtis priemonių, padedančių išvengti erkių sukeliamų ligų. Nuo erkinio encefalito viena iš profilaktikos priemonių – skiepai.

Erkinis encefalitas

Užsikrėtus erkiniu encefalitu ligos požymiai dažniausiai pasireiškia po 1–2 savaičių. Pirmieji simptomai dažnai panašūs į gripo: karščiavimas, galvos, sąnarių skausmai. Po kurio laiko daugelis ligonių pajunta pagerėjimą, mano, kad pasveiko, bet maždaug po savaitės vėl pakyla kūno temperatūra, kamuoja stiprūs galvos skausmai, nemiga ar, atvirkščiai, mieguistumas, svaigsta galva, pykina, kartais sutrinka kalba ir net prarandama sąmonė. Nėra specifinio erkinio encefalito gydymo. Persirgęs šia liga žmogus įgyja imunitetą visam gyvenimui. Maždaug trečdalis persirgusiųjų visiškai nepasveiksta: vargina miego sutrikimai, negalėjimas susikaupti, padidėjęs jautrumas, elgesio pokyčiai ir kt. Kartais ši liga baigiasi net neįgalumu.

Laimo liga (Laimo boreliozė)

Tai yra sisteminė liga, pažeidžianti odą, centrinę ir periferinę nervų sistemą, sąnarius, pasireiškianti stadijomis. Skirtingomis ligos stadijomis pasireiškia skirtingi simptomai. Pirmoje stadijoje dažniausiai (60–80 proc. ligonių) ant odos atsiranda raudona dėmė (erythema migrans). Dėmė dažniausiai atsiranda po 1–4 savaičių erkės įsisiurbimo vietoje ir palaipsniui plinta, dėmės skersmuo gali būti nuo 5–6 iki 60–70 cm dydžio. Jos centras dažniausiai šviesesnis, o kraštas ryškesnis, rausvai alyvinės spalvos. Negydant po 4–8 savaičių paraudimas savaime išnyksta, tačiau ligą būtina gydyti pirmoje ligos stadijoje, nes Laimo ligos sukėlėjai – borelijos – išplinta organizme.

Laimo liga gydoma antibiotikais. Persirgus šia liga, imunitetas neįgyjamas, todėl žmogus gali susirgti pakartotinai.

Patarimai kaip apsisaugoti

Ø     Būdami gamtoje tinkamai apsirenkite – dėvėkite šviesius drabužius, pasiūtus iš lygaus audinio. Apykaklė ir rankogaliai turi būti prigludę prie kūno, kelnės sukištos į batus ar kojines. Drabužius ir atviras kūno vietas rekomenduojama apipurkšti repelentais – skysčiais, atbaidančiais erkes. Galvą patartina apsirišti skarele ar užsidėti prigludusią kepurę.

Ø     Grįžę iš miško, sodo ar pasivaikščiojimo gamtoje, drabužius, kuriais vilkėjote, pakabinkite negyvenamoje patalpoje arba saulėtoje vietoje. Sausame ore erkės gyvena labai trumpai. Pakabinus drabužius kambaryje, juose pasilikusios erkės gali įsisiurbti kitiems šeimos nariams, net ir nebuvusiems gamtoje. Apžiūrėkite savo kūną, rūpestingai patikrinkite paausius, pakinklius, kirkšnis, pažastis, sprandą – į šias vietas erkės labai mėgsta įsisiurbti. Gerai iššukuokite plaukus, išsimaudykite.

Ø     Nepatartina gulėti žolėje ar sėdėti ant kelmų. Geriau laisvalaikį leisti aktyviai, nes judant raumenims, erkei sunkiau įsisiurbti. Jei norite atsisėsti ar atsigulti ant žemės, pasitieskite paklotą. Poilsiui pasirinkite atvirą, saulėtą aikštelę, kurioje neveši žolė.

Ø     Susitvarkykite savo gyvenamąją aplinką: nuolat šienaukite žolę, iškirskite brūzgynus, pašalinkite kelmus ir sausas šakas, nelaikykite krūvose seno šieno ir pernykščių lapų. Periodiškai naikinkite graužikus, kurie gali ant savo kūno atnešti erkių.

Ø     Erkių aktyvumo periodu, siekdami išvengti erkinio encefalito, vartokite tik pasterizuotą ar virintą karvių ar ožkų, kurios ganosi miškingose vietovėse, pieną.

Ø     Kadangi erkės labai mažos, o jų įkandimas paprastai būna neskausmingas, erkių ant kūno galima ir nepajusti, tad grįžus iš vietų, kuriose gali būti erkių, labai svarbu atidžiai apsižiūrėti patiems ir apžiūrėti vaikus bei drabužius. Apžiūrėkite visą kūną, ypač atkreipkite dėmesį į pažastis, kirkšnis, kojas, bambą, kaklą ir galvą. Ant vaikų kūno erkės dažnai randamos ties galvos plaukų augimo linija.

Ø     Jokiu būdu netepkite erkės jokiais riebaliniais tepalais, aliejumi, žibalu. Nenaudokite cheminių medžiagų. Nesuspauskite erkės kūno, nes erkės gali įšvirkšti į žaizdą ligos sukėlėjų.

Ø     Erkę reikėtų pašalinti pincetu, laikant jį kuo arčiau odos ir traukiant atsargiai bei tolygiai, nedarant staigių judesių ir nesukant.

Ø     Įkandimo vietą nuplaukite šiltu vandeniu su muilu ir patepkite antiseptiku, pvz., dezinfekuojančiu tirpalu.

Ø     Jeigu po keleto dienų oda nepradeda gyti, turėtumėte kreiptis į gydytoją, nes tai gali būti infekcijos požymis (taip atsitinka retai).

Ø     Kalendoriuje pažymėkite įkandimo dieną ir stebėkite, ar nepasireiškia erkių sukeliamų ligų simptomų. Jeigu per 1 mėnesį po įkandimo susirgote, praneškite gydytojui apie įkandimo dieną. Dėl erkinio encefalito reiktų savo sveikatos būklę stebėti nemažiau mėnesį, o dėl Laimos ligos – nemažiau 3 mėnesius.{akgallery}

Daugiau informacijos: http://www.vvspt.lt/naudinga-informacija/apie-erkes/#tit