author footer link can be edited or disabled only in full version

Sveikatos ugdymas

ATSARGIAI ANT LEDO!

Žiema, vieniems teikia malonumus, kitiems – didelius rūpesčius. Užšalę vandens telkiniai - puiki pramoga ne tik vaikams, kurie esant geram orui ant ledo gali žaisti valandų valandas, bet ir poledinės žūklės mėgėjams. Lipti, eiti per vandens telkinius labai pavojinga, nes ne visuomet žinoma, kur tyko pavojus – šaltiniuotos vietos, protakos, eketės, properšos, užsnigtos ar užpustytos vietos, nekalbant apie ploną, linguojantį ir traškantį ledą. Upėse ir vandens telkiniuose su įtekančiais upeliais ir šaltiniais, ledas dar pavojingesnis.

Deja, ant netvirto ledo kasmet įvyksta nemažai skaudžių nelaimių, todėl siekiant jų išvengti, kiekvienais metais siekiama priminti gyventojams, kaip elgtis ant užšalusių vandens telkinių.

Ledas laikomas tvirtu, jeigu jo storis yra daugiau kaip 7 cm. Toks ledas jau išlaiko žmogų. Tačiau kad jis išlaikytų grupę žmonių, jo storis turi būti ne mažesnis kaip 12 cm. Tvirtas ledas visada turi mėlyną arba žalią atspalvį, o matinės baltos spalvos arba geltono atspalvio ledas yra netvirtas. Trapus, plonas ledas būna tose vietose, kur jame įšąla medžių šakos, lentos ir kiti daiktai, o taip pat ledas, esantis arti krūmų, medžių, nendrių. Netvirtas ledas susidaro ir tose vietose, kur įteka upeliukai arba yra šaltiniuotos vietos.

Ypač atsargiems reikia būti prie kranto, nes čia ledas silpnesnis ir jame gali būti įtrūkimų. Ledas labai pavojingas ir atodrėkių metu.


KAIP ELGTIS IŠTIKUS NELAIMEI

  1. Jei įlūžote, nepasiduokite panikai ir nepraraskite savitvardos.
  2. Ropškitės ant ledo į tą pusę iš kur atėjote, o ne į priekį.
  3. Ant ledo užšliaužti reikia plačiai ištiesus rankas, kad padidėtų atramos plotas.
  4. Užšliaužus ant jo, negalima tuojau pat stotis. Reikia nušliaužti ar nusiridenti nuo eketės kuo toliau į tą pusę iš kur atėjote, nes ten ledas tvirtesnis. Tik išlipus ant kranto reikia bėgti, kad sušiltumėte ir kuo greičiau pasiekti saugią vietą.
  5. Jeigu pamatėte skęstantį žmogų, tuoj pat šaukite jam, kad skubate į pagalbą ir skambinkite bendruoju pagalbos telefonu Nr. 112.
  6. Įvertinę situaciją ir savo galimybes, labai atsargiai artinkitės prie eketės, geriausia šliaužti, plačiai ištiesus rankas. Jei yra galimybė po savimi patieskite šaką ar lentą ir šliaužkite ant jos.
  7. Prišliaužti prie pat eketės krašto negalima, nes ledas įlūš. Ledas išlaiko žmogų tik už 3 – 4 m nuo eketės krašto, todėl skęstančiajam reikia ištiesti slidę, slidžių lazdą, lentą ar numesti virvę. Gelbėjimui galima panaudoti ir tvirtai surištus šalikus.
  8. Jeigu nelaimės vietoje yra keli gelbėtojai, jie gali paimti vienas kitą už kojų ir atsigulę ant ledo sudaryti grandinę iki eketės. Ištraukus žmogų ant ledo, reikia su juo kuo toliau šliaužti nuo pavojingos vietos ir kaip galima greičiau skendusįjį pristatyti į saugią vietą. Čia nukentėjusį ištrinti, pagirdyti šilta arbata, perrengti sausais rūbais, suteikti pirmąją medicinos pagalbą.{akgallery}

Informacijos šaltinis