author footer link can be edited or disabled only in full version

Tolerancijos ugdymo centras

Pažintis su XX a. istorijos įvykiais Balbieriškyje ir Merkinėje

    Vasara džiugina karštomis dienomis, retkarčiais nuplaudama dulkes liūtimis, panašiai, kaip istorijos tėkmė: ramų gyvenimą keisdavo karai, nepritekliai, ligos... Įpusėjus vasaros atostogoms Lietuvos mokytojai, pasiilgę susitikimų, naujų įspūdžių, liepos 21 d., suburti Tarptautinės Istorinio teisingumo komisijos edukacinių projektų koordinatorės Ingridos Vilkienės, dalyvavo išvažiuojamajame seminare ,,Lokali istorija, jos panaudojimas ugdymo procese. Pažintis su XX a. istorijos įvykiais Balbieriškyje ir Merkinėje. “Svečius pasitiko mokyklos direktorius Stasys Valančius ant Balbieriškio atodangos, su miestelio istorija supažindino miestelio istorikas Vitas Rymantas Sidaravičius, naująją bažnyčią pristatė klebonas Remigijus Veprauskas, kultūros ir laisvalaikio centre peržiūrėjome filmuką apie Tolerancijos centrų veiklas, gardžiuodamiesi skaniais kibinais ir gardžia arbata, pasiklausę centro direktorės Neringos Garmuvienės ir kolektyvo dainų, išskubėjome į Merkinę, kur mūsų visų jau laukė Merkinės krašto muziejaus direktorius Mindaugas Černiauskas. Jis ne tik supažindino su muziejaus ekspozicijomis, bet ir pravedė išsamią ekskursiją po Merkinę, aplankant Merkinės piliakalnį, memorialą Dainavos krašto partizanams.  Įgavę naujų žinių ir atnaujinę jau turimas, pažintį su Merkine užbaigėme skaniais netradicinių patiekalų  pietumis ,,Dzūkynėje“. Susipažinę su Pietų Lietuvos miesteliais, sekančią dieną vykome į Žemaitijos kraštą. Čia mūsų laukė nuostabi pažintis su Tytuvėnų miesteliu. Su miestelio istorija susipažinome atnaujintame, dar dažais kvepiančiame regioninio parko informaciniame centre. 1992 m. įsteigtas Tytuvėnų regioninis parkas, apimantis 6 ežerus, miškų ir pelkių masyvus, draustinius, nuo 1960 m. saugomą Tytuvėnų šilą (unikalų sengirės reliktą). Parko parengtuose vadovuose siūloma susipažinti su šio krašto augmenija ir gyvūnija, įkopti į piliakalnį, užsukti į Švč. Mergelės Marijos apsireiškimu garsėjančią Šiluvą, aplankyti Tytuvėnų bernardinų vienuolyno ansamblį. Pamatėme, daug gerų emocijų patyrėme, pagalvosime, kaip viską perteikti mokiniams ir su nekantrumu lauksime naujų pažintinių seminarų kituose Lietuvos miesteliuose.

    Daugiau nuotraukų fotogalerijoje

TUC koordinatorė mokytoja Reda

IŠVYKA Į VILNIAUS GAONO ŽYDŲ MUZIEJŲ ,,Žydų gyvenimo ratas“

      Ketvirtokai Vilniaus Gaono žydų istorijos muziejuje susipažino su judaizmo papročiais ir tradicijomis. Užsiėmimo „Žydų gyvenimo ratas” metu edukatorė Natalja papasakojo  apie žmogaus gyvenimo etapus. Tai – žmogaus gimimą, pilnametystę, vedybas, laidotuvių ir gedėjimo tradicijas bei pomirtinio gyvenimo viziją. Mokiniai suprato, kad kiekvieno etapo pradžią lydi tam tikros apeigos ir tradicijos.

      Muziejuje susipažinome su Holokausto ekspozicija, kuri pasakoja apie kažkada gausios Lietuvos tautinės mažumos kultūrą ir istoriją – žydų kelią nuo jų atvykimo į Lietuvos Didžiąją Kunigaikštystę iki tragiškos žūties XX a. viduryje.

     Antrasis pasaulinis karas buvo didžiausias žmonijos istorijoje. Žuvo daugybė žmonių, bet Europoje labiausiai nukentėjo žydų tauta, nes buvo vykdomas žydų naikinimas arba – Holokaustas. Vykdant Holokaustą buvo nužudyta 6 milijonai žydų, iš jų pusantro milijono vaikų. Žydai buvo verčiami nešioti skiriamąjį ženklą – geltoną šešiakampę žvaigždę, kuri tapo jų kančios simboliu.  Mokiniai sužinojo, kad „Litvakų civilizacija“ – dingęs pasaulis, liudijęs Vilnių kažkada buvus Lietuvos Jeruzale, o litvakus gyvenus beveik kiekviename kaime, miestelyje ar mieste.

Skaityti daugiau: IŠVYKA Į VILNIAUS GAONO ŽYDŲ MUZIEJŲ ,,Žydų gyvenimo ratas“

Birželio 14-ąją – Gedulo ir vilties dieną – visa šalis mini tremties pradžios Lietuvoje metines

    Tarptautinė komisija nacių ir sovietinio okupacinių režimų nusikaltimams Lietuvoje įvertinti inicijuoja Birželio 14-osios – Gedulo ir vilties dienos minėjimą Lietuvos bendrojo ugdymo įstaigose ir kitose švietimo institucijose. Šiemet minime 80-ąsias pirmųjų trėmimų metines, kai per vieną savaitę iš Lietuvos buvo ištremta apie 17 500 žmonių. Šiemet iniciatyvos tema „Gyvybės medis“, kurią pasiūlė Alytaus ,,Sakalėlio““ ugdytiniai. Mūsų mokyklos mokiniai, pradedant Priešmokyklinio ugdymo grupės vaikučiais ir baigiant ketvirtokais puošė savo medžius karpiniais, su mokytojomis kalbėjo apie tremtį, sužinojo, kokius baisumus teko jiems iškęsti, kaip gyveno, kokiais žaislais žaidė vaikai tremtyje. Vyresniųjų klasių mokiniai  per etikos, istorijos, muzikos, lietuvių kalbos pamokas jau yra susipažinę su tremtinių gyvenimu, likimais, skaudžia netektimi ir nepakartojama patirtimi. Todėl  pagerbdami buvusius tremtinius ir lagerių vargus patyrusius žmones, savo rankomis pagamino po atviruką, papuoštą Lietuvos vėliavos spalvų lapais, nes tik tikėjimas  ir Tėvynės ilgesys daugumai padėjo išgyventi, sugrįžti į gimtinę. Prienų bažnyčioje vykusio minėjimo metu Balbieriškio pagrindinės mokyklos mokinių vardu mokytojas Saulius Lietuvos politinių kalinių ir tremtinių sąjungos Prienų skyriaus pirmininkui Leonui Sakalavičiui įteikė mokinių pagamintus atvirukus ir iš Nemuno palaukių surinktą lauko gėlių puokštę. Atvirukuose mokiniai įrašė:

    Medis simbolizuoja ir gyvybę.

    Ačiū, Jums, kad Jūs, kaip tie medžiai, esate istorijos pasakotojai, perduodantys žinią, ką patyrėte patys, jūsų tėvai ar seneliai. Jūs esate Gyvybės medžio šaknys, o mes, jaunoji karta, šito medžio šakelės. Atmintis ir pagarba bus gyva, kol istorija bus perduodama iš kartos į kartą, tarsi nuo medžio šaknų į kamieną, o iš kamieno į šakas. Linkime Jums ilgų sveikatos metų.                

                                                                             Mokytoja Reda

Vykdome projekto ,,Žydų religija ir šventės“ veiklas

    Šiuo projektu siekiame prisidėti prie unikalaus litvakų kultūrinio ir istorinio palikimo išsaugojimo ir sklaidos, ugdyti visuomenės pagarbą tautinių mažumų kultūroms, skleisti tolerancijos idėjas. Tai, kad Lietuva buvo daugiakultūris ir daugiasluoksnis kraštas, turintis turtingą kultūrinę ir religinę Lietuvos žydų istoriją, liudija tik atminimo lentos, senieji kapai ir įvairiose Lietuvos miestuose išlikusios mūrinės, rečiau medinės sinagogos. Dabar šie atminimo ženklai primena apie iki Antrojo pasaulinio karo Lietuvoje gyvenusią gausią žydų bendruomenę. Tačiau žydų istorija Lietuvoje neprasidėjo ir nepasibaigė Holokaustu. Lietuva pasaulio žydams daugelį metų buvo pripažinta ne tik litvakų, bet ir apskritai pasauliniu žydų kultūros, judaizmo religijos, intelektualinių bei meninių ieškojimų centru. Šiandien iš šio nepaprastai glaudaus dviejų tautų ryšio teliko trupiniai.

    Kokių žydų istorijos ir paveldo pėdsakų galima aptikti Kėdainiuose šiandien?

Skaityti daugiau: Vykdome projekto ,,Žydų religija ir šventės“ veiklas

Daugiau straipsnių...

 1. #WeRemember/ #MesPrisimename
 2. Lapkričio 16-oji – Tarptautinė tolerancijos diena
 3. „Tylios sienos žodžių paliestos“
 4. Rugsėjo 23-ąją Lietuvoje minima Žydų genocido aukų atminimo diena
 5. Žydų paveldo mokymas
 6. 79-ųjų žydų sušaudymo metinių minėjimas Prienuose
 7. Tęsiame veiklas, skirtas Gedulo ir Vilties dienai
 8. Vilties aitvarai
 9. Mokomės vieni iš kitų vartydami XX a. Lietuvos istorijos lapus
 10. MES PRISIMENAME
 11. Nacionalinė meninė konferencija „Gatvėje liko tyla..."
 12. Dalyvavome seminare „Žydų istorijos puslapiai. Pažintis su jidiš kalba ir literatūra“
 13. Lietuvos žydų genocido aukų atminimo diena – pilietiškumo pamoka visiems.
 14. „Antrojo pasaulinio karo istorinė atmintis“ konferencija, skirta paminėti Antrojo pasaulinio karo pradžios 80-ąsias metines
 15. Pagerbėme genocido aukų atminimą
 16. Dalyvavome Lietuvos politinių kalinių ir tremtinių sąjungos (LPKTS) sąskrydyje „Su Lietuva širdy“
 17. Prasminga stažuotė Izraelyje
 18. Dalyvavome Vaikų akcijos Kauno gete 75-ųjų metinių minėjime
 19. Izraelyje gyvenantys litvakai nepamiršta protėvių gimtinės Lietuvos
 20. Švietėjiška Tolerancijos ugdymo centro veikla
 21. Drauge mokomės iš žydų istorijos ir kuriame bendrą ateitį
 22. Tolerancija – raktas į Žmogaus širdį
 23. Mokėmės konferencijoje Vilniuje
 24. Dalyvavome Lietuvos žydų genocido atminimo dienos ir 75-erių metų Vilniaus geto likvidavimo sukakties minėjime
 25. Lietuvos žydų genocido aukų pagerbimo dienai
 26. Valstybiniame Vilniaus Gaono žydų muziejuje vyko tarptautinis seminaras mokytojams
 27. Paminėjome Gedulo ir vilties dieną
 28. Dalyvavome mokytojams skirtoje mokslinėje konferencijoje
 29. Konferencija, skirta A.Ramanausko-Vanago metams
 30. Dalyvavome konferencijoje „Lietuvos miestuose ir miesteliuose gyvenusių žydų istorijos“
 31. Japonijos ambasada surengė kasmetinį priėmimą Japonijos imperatoriaus gimtadienio proga
 32. Dalyvavome leidinio pristatyme
 33. ,,Tolerancijos mugė 2017“
 34. Tolerancija – tai kantrybė
 35. Tolerancijos centro komanda dalyvavo renginyje „Su Lietuva širdy“.
 36. Centropos seminaras Klaipėdoje
 37. Dalyvavome Padėkos vakarienėje
 38. Seminaras „Istorinė praeitis ir iššūkiai švietimo sistemoje“
 39. Nacionalinė konferencija mokyklų bendruomenėms „Istorijas pasakoja daiktai“
 40. Rugsėjo 23-ioji – Holokausto Lietuvoje atminimo diena
 41. Konferencija "Žydų kultūros istorija ir tolerancija šiandien“
 42. ,,Šalom“ skambėjo Prienuose ir Balbieriškyje
 43. Dalyvavome 75-ųjų žydų sušaudymo metinių minėjime Prienuose
 44. Su Lietuva širdy
 45. Problemos panašios-patirtys ir įdirbis-skirtingi
 46. Rūpinamasi Balbieriškio žydų kapinių sutvarkymu
 47. Dalyvavome žydų gelbėtojų pagerbimo renginyje Kaune
 48. Dorinio ugdymo mokytojų viešnagė mokykloje
 49. Nuoširdus bendradarbiavimas su Japonijos ambasada tęsiasi
 50. „Kas buvo Čijunė Sugihara?" baigiamasis renginys
 51. Sausio 27-oji - Tarptautinė Holokausto aukų atminimo diena
 52. SUDEGINTIEJI PRABYLA ATMINTYJE IR PRISIMINIMUOSE
 53. Mokyklos atstovai dalyvavo Japonijos ambasados priėmime
 54. Projekto veiklas pristatėme Japonijos ambasadoriui
 55. Tolerancijos mozaika
 56. Dalyvavome knygos pristatyme
 57. Išvyka į Sugiharos namus Kaune
 58. Projektas apie Čijūnę Sugiharą
 59. ATMINTIES KELIU...
 60. Istorija - tai ne vien balta ar juoda juostelė laiko skalėje
 61. Artimųjų pėdsakų beieškant
 62. Praeities šiandienoje beieškant...
 63. Lankėsi savanoris iš Austrijos
 64. Į praeitį atsigręžus
 65. Tarptautinė konferencija Holokausto edukacijos tema
 66. „Gyvasis tautos žiedas“
 67. Veiverių Tomo Žilinsko mokinių išvyka į Balbieriškio pagrindinę mokyklą
 68. Istorijos pėdsakai grožinėje literatūroje
 69. Holokausto aukų paminėjimas mokykloje ,,Sudegintieji prabyla atmintyje ir prisiminimuose...“
 70. ATMINTIES KELIAS - LIETUVOS ŽYDŲ GENOCIDO DIENAI PAMINĖTI
 71. Artėjant Lietuvos žydų genocido aukų atminties dienai – seminaras mokytojams apie toleranciją ir netoleranciją istorijoje
 72. Padėka
 73. Balbieriškio istorijos puslapiai: žydų kultūrinio paveldo objektų GPS koordinatės
 74. Padėkos
 75. SAUSIO 27-OJI TARPTAUTINĖ HOLOKAUSTO AUKŲ PAMINĖJIMO DIENA
 76. Padėka
 77. Pirmasis rajone Tolerancijos ugdymo centras