Tęsiame socializacijos projektą vaizdingais Panemunių regioninio parko takais

Nuostabūs vaizdai atsiveria pro autobuso langą vos išsukus iš Kauno link Vilkijos.Kairėje pusėje ramiai teka senelis Nemunas, dešnėje įvairiomis spalvomis akis džiugina medžiai ir krūmokšniai, dar šalnų nepaliesti gėlynai, raudoniu degantys šermukšniai ir putinai. Šiandien 5-7 klasių mokiniai išvyko į pažintinę kelionę.Netradicinio ugdymo diena prasidėjo prie Palemono kalno, vietinių gyventojų dar vadinamo Seredžiaus piliakalniu. Itin gražioje ir vaizdingoje vietoje, Nemuno slėnyje ir Pieštvės upelio krante, stūksantis kalnas yra 30 metrų aukščio.Kiek tiksliai yra laiptelių į kalno viršūnę daugeliui taip ir nepavyko suskaičiuoti. Toliau visų laukė Veliuonos piliakalniai – piliakalnių ir įtvirtinimų kompleksas - archeologinis – istorinis paminklas, kurį sudaro Veliuonos I piliakalnis, vadinamas Gedimino kapu, jo papilys, vadinamas Pilies kalnu arba Ramybės kalnu ir už 2,7 km į vakarus esantis Veliuonos II piliakalnis, vadinamas Pilaitėmis.Mokiniai nesunkiai įveikė laiptelius į piliakalnius, pasigrožėjo Veliuonos miestelio bažnyčia, gražiai tvarkoma centrine aikšte ir ant skardžio įsikūrusiais gyvenamaisiais nameliais. Gidė priminė mokiniams, kad ne vien piliakalniai likę, todėl skubėjome tolyn. Pirmosios pilys Nemuno pakrantėj statytos dar apie 1300 metus kaip kovų su kryžiuočiais gynybiniai postai. Po Žalgirio mūšio jų svarba sunyko. Tačiau pilys atgimė XVI–XVII a., kai Nemunas tapo prekybos keliu. Raudonės pilis yra priskiriama tokioms antrosios kartos reprezentacinėms panemunės pilims. Pasigrožėję Raudonės pilimi apsilankėme Pilies šiaurinėje pusėje esančiame raudonų plytų malūne, pastatytame 1877 m. Jame buvo dvaro tarnų gyvenamosios patalpos, ratinė. Tarpukariu jame dar buvo gyvenama, kai kuriose patalpose pilti javai. 1923 m. pastate įkurtas malūnas. Šis ma­lū­nas sa­vo ar­chi­tek­tū­ros for­mo­mis ne­si­ski­ria nuo pi­lies ir aiš­kiai yra to pa­ties au­to­riaus, ku­ris re­konst­ra­vo pi­lį, kū­ri­nys. Kaip ir pi­lies, taip ir ma­lū­no au­to­riu­mi rei­kė­tų  lai­ky­ti ar­chi­tek­tą Šte­ge­ma­ną. Malūno savininkas supažindino su miltų gamybos technologija. Po pietų aplankėme dar vieną istorinį kompleksą - Panemunės pilį – tai renesanso stiliaus  rezidencinė pilis. Greta pilies yra senas, jau sulaukėjęs parkas (15,62 ha) su 5 kaskadiniais tvenkiniais pilnais laukinių ančių. Paskutinė mūsų pažintinės kelionės stotelė Panemunių regioninio parko lankytojų centras. Moderni bei unikali ekspozicija "Nemunas ir gyvenimas prie jo" įkurta visai neseniai. Veiklos joje netrūko - naršėme išmaniuose terminaluose, perėjome per sielius, išgirdome panemunės gyvūnus bei paukščius, plaukėme valtimi ir dar daug pamatėme. Pasidalinę į dvi grupes dalyvavome edukaciniame užsiėmime, kurio metu susipažinome su senaisiais Nemuno amatais: sielių pynimu ir plukdymu, žvejyba ir žvejybos įrankių gamyba, laivyba ir laivadirbyste, kėlimu per Nemuną bei upės – vandens kelio priežiūra. Galėjome pamatyti ir pačiupinėti autentiškus senuosius amatininkų įrankius.Vėliau patys galėjome dalyvauti gaminant atskiras plukdomojo tinklo dalis. Naudojant „spūlę“ ir vijimo įtaisą „matarą“ suvyti virves tinklo pavaroms, specialiame įtaise išlieti švininius tinklo „svorelius“ ir su „mašinka“ (prietaisu plūdėms daryti) išpjauti plūdes tinklui. Pasilsėję ir pasitreniravę, rytoj galėsime aktyviai dalyvauti Sveikatingumo dienos renginiuose.

Mokytoja Reda