Netradicinio ugdymo diena ,,Virbalio vartuose“

Birželio 8 dieną dalis mūsų mokyklos 6-10 kl. mokinių lydimi mokytojų Kęstučio, Astos ir Redos  dalyvavo bendruomenės "Virbalio vartai" Senųjų amatų centre vykdomoje edukacinėje programoje „Duonos kelias“, kurios metu praėjo visą duonos kelią nuo žemės dirbimo iki duonutės patekimo ant mūsų stalo. Reikėjo atspėti kuriam javų pėdui priklauso grūdai supilti maišeliuose. Susipažinome su senoviniais įrankiais ir rakandais. Išgirdome gaspadoriaus Stanislovo porinamų daug patarlių, mįslių, prietarų susijusių su duona. Sužinojome kokia duona kepama kitose šalyse. Patys rankinėmis girnomis malėme grūdus duonai. Vėliau dalyvavome duonos kepimo procese, pamatėme kaip iškūrenama duonkepė krosnis, sužinojome kiek reikia malkų jai iškūrenti, mokėmės pamatuoti krosnies temperatūrą,  patys susiformavome ruginės duonos kepalėlį ir iškeptą šiltą parsivežėme į namus.

Pasivaišinome čia kepama rugine ir kvietine duona, mieliniu pyragu,  gaspadinių spaudžiamu sūriu ir mušamu sviestu, bei tikrais suvalkietiškais lašiniais ir dešra. Skanavome ypatingą žolelių arbatą ir gardžiavomės kugeliu su grietinės padažu. Kol kepė duona susipažinome su grindinių takų audimu, žvakių liejimu, virvių vijimu, turėjome galimybę paminkyti molį, pasukti galvą prie Mykolo galvosūkių. Vaikinai vijo draugystės virvę, kuria vėliau pasipuošėme dešinės rankos riešus. Gaspadorius Stanislovas supažindino su Virbalio miestelio istorija. Miestelis jaunesnis už Balbieriškį( įsteigtas 1536 m.) tačiau turi labai įdomią istoriją ir struktūrą. Tokios netradicinio ugdymo dienos suteikia galimybę praturtinti ne tik istorijos, geografijos žinias, bet ir geriau pažinti savo tautos etnines grupes, tradicijas, papročius. Kitais mokslo metais tikimės apsilankyti Aukštaitijos regione, pasigrožėti ežerų krašto istorija ir tradicijomis.

Mokytoja Reda