Tolerancijos ugdymo centras

Vykdome TOLI projekto veiklas

Vienas iš svarbiausių Hitlerio siekių buvo žydų tautos sunaikinimas. Visose okupuotose šalyse naciai persekiojo, šaudė žydus, siuntė juos į koncentracijos stovyklas, kur marino badu, nuodijo dujomis. Tačiau ir Lietuvoje buvo žmonių, kurie rizikuodami savo ir savo šeimos narių gyvybėmis visokiais įmanomais būdais stengėsi padėti ir išgelbėti žydų tautybės žmones ypač vaikus. Šiandien vykdydami TOLI projekto veiklas 8-9 klasių mokiniai aplankė žydiškąjį Kauną. Kauno istorija Antrojo Pasaulinio karo metais neįsivaizduojama be Japonijos diplomato Čiune Sugiharos (1900 – 1986 m.), kurio išduotų Gyvybės vizų 1940 m. vasarą dėka buvo išgelbėti tūkstančiai žmonių. 1985 m. jam buvo suteiktas Pasaulio tautų teisuolio garbės vardas. Šiandien Kaune veikia diplomato garbei buvusiame Japonijos konsulato pastate įkurtas muziejus – Sugiharos namai, kur 1939-1940 m. gyveno ir dirbo garsusis diplomatas. Šiame muziejuje eksponuojama bei kaupiama įvairiakalbė medžiaga susijusi su Lietuvos žydų istorijos bei konkrečiai Č. Sugiharos istorijos tyrimais. Edukacijos metu mokiniai sužinojo, kad Sugihara, naudodamasis savo išskirtine diplomatine pozicija, išduodavo vizas karo pabėgėliams, siekusiems per Japoniją pasitraukti nuo karo siaubo. Diplomatas neatrinkinėjo gelbėjamų pabėgėlių pagal tautybę – gelbėjo visus karo pabėgėlius, kurie tik kreipėsi, tačiau apie trečdalį jo išgelbėtojų sudarė žydų tautybės Lenkijos piliečiai.

Diplomato veikla nebuvo išankstinio, gerai apgalvoto gelbėjimo plano dalis. Viskas prasidėjo 1940 m. vasaros rytą, kai C. Sugihara, išvydęs prie savo konsulato Kaune vartų besibūriuojančių pabėgėlių minią, priėmė asmeninį sprendimą ne atsiriboti, bet padėti ir taip išgelbėjo apytikriai 6000 tūkstančius žmonių, bėgusių nuo nacių persekiojimo.

Mokytoja Reda