Tolerancijos ugdymo centras

Istorijos pėdsakai grožinėje literatūroje

Vasario 2 d. 8 klasės mokiniai kartu su lietuvių kalbos mokytoja literatūros pamoką perkėlė į mokykloje įsikūrusį Tolerancijos centrą. Žinodami, jog literatūra – savita, įdomi meno rūšis, kintanti su laikmečiu, padedanti suvokti skirtingų epochų pasaulėjautą, nusprendėme šią pamoką dirbti kitaip. Pamokos tema – „Icchokas Meras. Geltonas lopas. Balys Sruoga. Dievų miškas“ – siejasi su visai neseniai visame pasaulyje minėta Holokausto aukų atminimo diena.

Tolerancijos centro vadovas, mokytojas V. R. Sidaravičius mums papasakojo apie XX amžiaus svarbiausio istorinio įvykio – Antrojo pasaulinio karo – skaudžias pasekmes. Mokytojas žemėlapyje parodė žiauriausias koncentracijos stovyklas. Išgirdome, kokios ten buvo gyvenimo ir maitinimo sąlygos, kas laukė ten pakliuvusių žydų. Iš asmeninio nuotraukų archyvo mokytojas V. R. Sidaravičius parodė vietas, kuriose jam teko pačiam lankytis. Mokiniai sužinojo, jog Balio Sruogos romanas ,,Dievų miškas“ – memuarų knyga apie Štuthofo koncentracijos stovyklą ir į ją patekusius lietuvių inteligentus. Šioje knygoje B. Sruoga pasakoja apie tai, ką pats patyrė.

Literatūra turi didelę meninę išliekamąją vertę, nes joje atsikleidžia įvairių epochų bruožai, to laikmečio aktualijos, gvildenamos skirtingos temos. Kiekvienos epochos literatūrą galime laikyti savotišku dokumentu, kuris padeda skaitytojui pažinti to laikmečio aktualijas. Gyvendami sparčiai kintančioje aplinkoje, dažnai mes net nepagalvojame, kaip istorija gali nulemti šimtų tūkstančių žmonių gyvenimus ir likimus.

Rita Šalčiūtė, lietuvių kalbos mokytoja