author footer link can be edited or disabled only in full version

Tolerancijos ugdymo centras

SAUSIO 27-OJI TARPTAUTINĖ HOLOKAUSTO AUKŲ PAMINĖJIMO DIENA

Sausio 27 dieną pasaulis minėjo Tarptautinę holokausto aukų atminimo dieną. Šią dieną 1945 metais buvo išlaisvinta Aušvico (Osvencimo) koncentracijos stovykla Lenkijoje.

Jungtinių Tautų Generalinė Asamblėja 2005 metų lapkričio 1 dienos rezoliucija paskelbė sausio 27-ąją kasmetine Tarptautine holokausto aukų atminimo diena. Niurnbergo proceso metu buvęs stovyklos komendantas R. Höß liudijo, kad Aušvice buvo nužudyta iki 3 mln. žmonių. Didžioji aukų dalis buvo nunuodyti Zyklon B dujomis Aušvico dujų kamerose kiti mirė nuo nuolatinio badavimo, priverstinių darbų, negydytų ligų. 90 proc. aukų buvo žydai iš beveik visų Europos šalių.

„Žydai išeikite! Visi išeikite! Išsirikiuokite! Greičiau! Greičiau! – vokiečių komandos susilieja su jų botagų čaižančiais garsais.

Išgąsdinti ir drebantys žmonės išeina iš visų butų. Kai kurie vyresni žmonės yra vokiečių išvelkami.

Mes išsirikiuojame kartu – mama, Motele, Moišele ir aš. Aš spaudžiu mamos ranką, jaučiu jos drebantį kūną, matau jos pilnas baimės akis, įbestas į namo duris.

Įdėmiai žiūriu į mamos išvargusį veidą. Mielas, švelnus veidas, praradęs visą gyvybingumą. Jos gražios, mėlynos akys yra paraudusios ir patinusios nuo bemiegių naktų ir ištisinės baimės. Jos tamsūs plaukai pražilę. Aš noriu rėkti, rėkti, rėkti...

            Mūsų eilė juda į priekį.

– Dešinė. Kairė. Dešinė. Kairė. Kairė, – komanduoja nacis. Kaip jiems yra lengva išskirti šeimas.

– Greičiau jūs, žydai! Tu, senas žmogau, į kairę! Jūs, jūs, jūs – dešinėn!

Motele ir Moišele stovi prieš mamą. Nacis į juos įdėmia žiūri. Aš sulaikau kvėpavimą. Motele yra penkiolikmetis, Moišele – tik vienuolika. Jie stovi aukštai pakėlę galvas, stengdamiesi atrodyti vyresni.“

Šias Balbieriškio pagrindinės mokyklos mokinių žodžiais prasidėjo sausio 27-osios Tarptautinės Holokausto aukų paminėjimo dienos renginys. Ši renginį organizavo ir vedė mokytojai Janina Grigutienė, Vitas Rymantas Sidaravičius, bei mokiniai Gerda, Ernesta, Vakaris, Ignė, Meinardas, Simas, Dovilė ir Eglė. Renginio metu buvo pristatyta Aušvico mirties stovyklos sukūrimo istorija, struktūra, žmonių išgyvenimųaprašymai. Plačioje foto galerijoje tolerancijos centro vadovas V.R. Sidaravičius vaizdžiai perteikė holokausto mirties stovyklos veikimo akimirkas, buvo pagerbtas nužudytų žmonių atminimas.

Šis renginys buvo skirtas ne vien tragiškoms žmonių gyvenimo akimirkoms prisiminti, bet kartu ir įprasminti išlaisvinimo, tolerancijos, žmogaus gyvybės, jo kančios ir stiprybės vertę.

Skaityti pranešimą

Dovilė Kuzmickaitė