Tolerancijos ugdymo centras

Pirmasis rajone Tolerancijos ugdymo centras

Mūsų mokykla gegužės 29 dieną oficialiai įregistravo pirmąjį Prienų rajone Tolerancijos ugdymo centrą. Sutartį dėl šio centro steigimo pasirašė mokyklos direktorius Stasys Valančius ir Tarptautinės komisijos nacių ir sovietinio okupacinių režimų nusikaltimams Lietuvoje įvertinti vadovaujantysis direktorius Ronaldas Račinskas. Tai jau 91 centras, steigiamas Respublikos įvairaus tipo švietimo įstaigose. Pagrindinė Tolerancijos centro veikla -ugdyti ir puoselėti žmogaus teisių kultūrą; profesionaliai ir efektyviai organizuoti mokymą apie totalitarinius režimus, kūrybingai taikant pažangiausias švietimo programas; įamžinti nacių ir sovietinio okupacinių režimų aukų atminimą.

Tolerancijos ugdymo programos pagrindiniai principai yra: naujas pedagoginis požiūris – nuo istorijos mokymosi pereinama prie asmeninių ir socialinių pokyčių skatinimo, pabrėžiant vertybių sistemos, nuomonių įvairovės, žinių ir įgūdžių plėtojimo svarbą; multidiscipliniškumas – istorinė informacija pateikiama kitų disciplinų – socialinių mokslų, literatūros, etikos, religijos, meno, kt. – kontekste; istorijos individualizavimas ir kontekstinis pateikimas – nacių ir sovietinio okupacinių režimų nusikaltimai pateikiami platesniame istoriniame kontekste, mokant vertinti represijas ne tik skaičiais ir faktais, bet taip pat ir žmonių likimais. Mokykla tokią veiklą vykdo jau eilę metų. Istorijos mokytojo Rymanto Vito Sidaravičiaus ir mokyklos mokinių pastangomis surinkta įdomi medžiaga apie miestelyje gyvenusių žydų ir vokiečių tautybės žmones, jų tragiškus likimus. Mokiniai dalyvavo respublikiniame rašinių konkurse, kuriame jų darbas (surinkti atsiminimai) buvo įvertinti prizine vieta. Kiekvienais metais mokykloje vyksta renginiai, skirti tolerancijos, holokausto dienoms. Mokytojas R. V. Sidaravičius apie šią veiklą dalijosi patirtimi tarptautiniame seminare Izraelyje, skaitė pranešimus Respublikos ir rajono švietimo bendruomenėms. Tikimės, kad Tolerancijos centro įsteigimas paskatins mokyklos mokinius, mokytojus, tėvelius dar aktyviau domėtis miestelio istorija, joje gyvenusių žmonių likimais, skatins būti tolerantiškesniais ne tik kitų tautų, bet ir savo artimų, draugų bei visų aplinkinių gyvenime.

{akgallery}Balbieriškio pagrindinės mokyklos direktorius

Stasys Valančius