Tolerancijos ugdymo centras

Lietuvos žydų genocido aukų atminimo diena – pilietiškumo pamoka visiems.

1994 metais rugsėjo 23-ioji paskelbta Lietuvos žydų genocido aukų atminimo diena, ji skirta pagerbti Vilniaus geto likvidavimo 1943 metais aukas. Tų metų rugsėjį buvo nužudyti arba išvežti į koncentracijos stovyklas paskutinieji išlikę gyvi žydų tautybės Vilniaus gyventojai. Per Holokaustą naciai ir jų kolaborantai Lietuvoje nužudė daugiau nei 90 proc. iš daugiau kaip 200 tūkstančių čia gyvenusių žydų. Mūsų mokyklos bendruomenė įsijungė į visas iniciatyvas: 4 klasės mokiniai, lydimi klasės auklėtojos Gražinos Antanavičienės, mokyklos direktoriaus Stasio Valančiaus, bibliotekininkės Agnės Mitrulevičienės vyko į netradicinę pamoką „Atminties kelias“ Prienuose Lietuvos žydų genocido aukų atminimo dienai paminėti.  Balbieriškio Tolerancijos centro vadovas istorijos mokytojas Vitas Rymantas Sidaravičius mokiniams parodė buvusių kareivinių pastatą Prienuose, kuriame apie savaitę prieš 78 metus buvo kankinami į Prienus iš aplinkinių apylinkių suvaryti žydų tautybės žmonės iki nužudymo.

Pagerbdami žuvusiųjų žydų atminimą visi susirinkusieji dalyvavome pilietinėje iniciatyvoje, tyliai nueidami kelią nuo kareivinių iki žydų žudymo vietos Prienuose. Čia visi atnešėme ir padėjome akmenuką iš Balbieriškio žemės. Jaučiamės maža dalele prisidėję prie mūsų valstybei svarbių istorinių vertybių puoselėjimo, atminties išsaugojimo rugsėjo 23 dieną, mokydamiesi būti pilietiškais.

13 val. Kultūros ir laisvalaikio centre vykusiame renginyje dalyvavo Kauno žydų bendruomenės pirmininkas Gercas Žakas, Balbieriškio seniūnijos seniūnė Sigita Ražanskienė, Prienų rajono Tarybos narys Deividas Dargužis, mokyklos rėmėjas Mark Poterr, žydų tautybės istorikas Chaimas Bergmanas, mokiniai, mokytojai, mokyklos direktorius Stasys Valančius, spaudos atstovai. Renginį organizavo TUC vadovas, Vitas Rymantas Sidaravičius, kuris pristatyme įtikinančiai pasakojo, kodėl visiems geros valios žmonėms privalu  minėti Lietuvos žydų genocido aukų atminimo dieną. Skambėjo  KLC vadovės Neringos Garmuvienės atliekamos dainos. Žydų šokį atliko mokyklos pradinių klasių mokinių tautinių šokių kolektyvas „Ringutis“, vadovaujamas mokytojos Ramutės Švedienės. Kalbėjo Kauno žydų bendruomenės pirmininkas Gercas Žakas, Kaimas Bergmanas, kurie kvietė nepamiršti protu nesuvokiamų istorinių įvykių, dėkodami visiems susirinkusiems už žuvusiųjų pagerbimą.

Po renginio nepamiršta ir aplankyta žydų tautybės savanorio Volfo Kagano bei visai Balbieriškyje gyvenusiai žydų bendruomenei skirta įamžinimo vieta. Prie paminklo uždegtos žvakės, padėta gėlių.

Vyresniųjų 8-10 klasių atstovai vadovaujami mokytojų Redos Valančienės, Sauliaus Kondroto ir socialinės pedagogės Astos Marcinkevičienės dalyvavo Vilniaus geto likvidavimo metinių minėjime sostinės centre Rūdininkų aikštėje. Šiam renginiui buvo skirtas didelis žiniasklaidos dėmesys. Dalyvavo delegacijos iš užsienio šalių, aukščiausieji šalies vadovai, seimo nariai, ambasadoriai ir Vilniaus ir kitų Lietuvos mokyklų TUC atstovai.  Seimo narys, Tarptautinės komisijos nacių ir sovietinio okupacinių režimų nusikaltimams Lietuvoje įvertinti pirmininkas Emanuelis Zingeris tvirtino, kad demokratija yra neįmanoma „be žygio prieš neapykantą“.

Renginį žydų genocido aukoms atminti aplankęs premjeras Saulius Skvernelis  sakė, kad protu nesuvokiami įvykiai nepalaužė žydų tautos. Ministras pirmininkas tvirtino, jog reikia padaryti viską, kad modernioje demokratinėje Lietuvoje nebūtų tautinės nesantaikos kurstymo ar antisemitizmo apraiškų. „Tai yra mūsų visų moralinė skola toms aukoms, tiems žmonėms, kurie šimtmečius gyveno Lietuvoje, kurie Lietuvą laikė savo tėvyne“, – kalbėjo S. Skvernelis.

Minint Lietuvos žydų genocido aukų atminimo dieną  visi renginio dalyviai darnia eisena pėsčiomis nuėjo kelią iki Vilniaus geležinkelio stoties. Vieni traukiniu, kiti  autobusais atvykome į  Panerių geležinkelio stotį. Iš stoties link Panerių memorialo vyko jau tradicija tapęs gyvųjų maršas „Atminties keliu“. Prie memorialo taip pat surengta aukų atminimo ceremonija.

Gražina Antanavičienė ir Reda Valančienė