Tolerancijos ugdymo centras

Izraelyje gyvenantys litvakai nepamiršta protėvių gimtinės Lietuvos

,,Žinojimas ,iš kur tavo šaknys, yra ne tik vertybė, bet ir pagrindinė mūsų stiprybė.“

Šiuos žodžius dažnai tenka išgirsti pokalbiuose ne tik su iš Lietuvos emigravusiais žydų tautybės žmonėmis. Šiuos žodžius , kaip kertinį vertybių akmenį kartoja ir jau Izraelyje gimę žydai, nes jų širdyse sėkmingai gyvuoja senosios, per II pasaulinį karą pražuvusios Lietuvos dalis. Mūsų Balbieriškio miestelis išskirtinis Prienų rajone tuo, kad jame veikia vieninteliai rajone  net du Tolerancijos ugdymo centrai. Istoriko mokytojo V.R.Sidaravičiaus  iniciatyva pirmasis centras buvo įkurtas mokykloje, vėliau  ir Balbieriškio bendruomenėje. Mokyklos centro veikla daugiau nukreipta į Tolerancijos ugdymą, istorijos aiškinimą, atminties išsaugojimą. Mokytojas Rymantas palaiko glaudžius ryšius su buvusiais litvakais, ieško naujų kontaktų, padeda atvykstantiems iš svečių šalių (Amerikos, Argentinos, Pietų Afrikos respublikos, Izraelio ir kt.) susipažinti su negausiomis išlikusiomis žiniomis apie jų senelių, prosenelių ar bendrų pažįstamų prieškarinį gyvenimą ir skaudų Holokausto sunaikintą likimą. Todėl kiekvienais metais atvykę į Balbieriškį litvakai apsilanko ir mokykloje. Vakar mokykloje lankėsi trys garbūs litvakai iš Izraelio: Simas Joffe (su akiniais), Michaelis Šafiras (su ūsais) ir Jokūbas Kacas(su barzda). Jokūbas mokykloje lankėsi prieš keletą metų, o dabar pakvietė atvykti ir savo draugus, kad parodytų, kaip saugoma ir puoselėjama istorinė skaudi atmintis. Kaip etikos  pamokose ugdomos vertybės, remiantis žydų pamatinėmis vertybėmis-tikėjimu, kalba ir šeima. Dažnai mokiniams kartoju straipsnio pradžioje parašytus žodžius: nesvarbu, kur jus nublokš likimas, visada prisiminkite iš kur jūsų šaknys, atminkite, kad  gražiausiai skamba gimtoji šneka ir, kad lietuvių tiek ne daug, kad mes turime būti tvirta vieninga šeima. Svečiai pasidžiaugė gražiai tvarkomu muziejumi, Tolerancijos centre sukaupta medžiaga ir maloniu pabendravimu iš širdies į širdį.

TUC koordinatorė Reda Valančienė