author footer link can be edited or disabled only in full version

Sveikatos ugdymas

Fizinis aktyvumas žiemą

Dažnai atšalus orams žmonės tampa ne tokie fiziškai aktyvūs. Užuot buvę lauke, lieka namuose, o pasivaikščioti išeina vis rečiau. Tačiau nesusimąsto, kad sumažėjęs fizinis aktyvumas nulemia silpnesnį mūsų organizmą žiemos metu bei padidina traumų riziką. - vienas svarbiausių dalykų, stiprinančių sveikatą bei palaikančių fizinį pajėgumą. Nuo mažų dienų girdime, jog judėjimas - tai sveikata. Pasaulinė sveikatos organizacija rekomenduoja, kad suaugę žmonės turi būti fiziškai aktyvūs bent 30 minučių per dieną, vaikai turėtų būti fiziškai aktyvūs ne mažiau kaip vieną valandą per dieną.

Reguliarus fizinis aktyvumas

Vienu pagrindinių lėtinių neužkrečiamų ligų rizikos veiksnių yra fizinis pasyvumas. Jis didele dalimi lemia priešlaikinį mirtingumą. Dėl fizinio aktyvumo stokos mažėja žmogaus darbingumas, gyvybingumas, prastėja nuotaika, blogėja centrinės nervų sistemos veikla.

Judėjimas gerokai atitolina senatvę, gerina širdies ir kraujagyslių veiklą. Taip pat padeda išlaikyti normalų kūno svorį. Gryname ore praleistas laikas ir fiziniai pratimai grūdina organizmą, teigiamai veikia kaulų, raumenų ir nervų sistemas.

Judėti žiemą reikėtų tinkamai apsirengus:ruošiantis į lauką žiemą, vertėtų vadovautis trijų sluoksnių taisykle, tuomet tarp drabužių kaupsis ir išsilaikys šiluma. Sušilęs kūnas prakaituoja, o drėgni apdarai šilumos nelaiko. Sumažinus fizinį aktyvumą bei atvėsus, galima peršalti. Tad apatinis drabužių sluoksnis turi sugerti prakaitą ir greitai džiūti, būti plonas ir prigludęs prie kūno. Medvilnė džiūva lėčiau, tad verčiau pasivilkti drabužį iš plonos vilnos ar natūralaus šilko. Vidurinis drabužių sluoksnis turėtų būti pats šilčiausias, vilnonis, trečiasis drabužių sluoksnis - išorinis - tarsi koks kiautas saugoti nuo sniego ar lietaus. Labai svarbu ir tinkami batai. Jie neturi spausti, tad rekomenduojami šiek tiek didesni, neperšlampamu padu.

Į darbą eikite pėsčiomis. Jei dirbate daugiau protinį, sėdimą darbą, suraskite laiko pasimankštinti, pajudėti. Vietoj važiavimo liftu lipkite laiptais. Mažiau laiko praleiskite prie televizoriaus ar kompiuterio. Aktyviai žaiskite su vaikais. Žinoma nepamiršti rytinės mankštos, mankštos pertraukėlių darbo metu ar vakare sporto klubo. Reikia prisiversti būti fiziškai aktyviais tiek namie, tiek darbe.

Žiemos metu ypač tinka paslidinėti slidėmis, pačiūžomis, kasti sniegą, vaikams (neretai ir suaugusiems) smagu yra nusileisti rogutėmis nuo kalno. 

Labai puiki ir patogi fizinio aktyvumo forma - šiaurietiškas ėjimas su lazdomis- tai vaikščiojimas specialia technika, naudojant specialias lazdas. Labai paprasta, tačiau itin efektyvi sveikatingumo priemonė, tinkanti visiems - jauniems, vidutinio amžiaus žmonėms ir senjorams. Ėjimas, atsispiriant lazdomis, įdarbina daugiau nei 90 proc. viso kūno raumenų, tačiau neapsunkina nugaros ir sąnarių.

Slidinėjimas taip pat labai visapusiška ir veiksminga sezoninė fizinio aktyvumo priemonė. Slidinėti galima su slidėmis arba su snieglente. Šios sporto šakos pranašumas yra grynas oras, apkrauti beveik visi griaučių raumenys, lengvai reguliuojamas apkrovos intensyvumas. Taip pat besikeičiantys žiemos vaizdai sukelia teigiamų emocijų. Kad slidinėjimas duotų pageidaujamą efektą, reikia išmokti pagrindinių slydimo būdų, nusileidimų, stabdymų, posūkių, gerai pasiruošti inventorių.

Čiuožimas grūdina ir stiprina visą kūną, ypač kojas, lavina pusiausvyrą, judesių darnumą, ugdo greitį, ištvermę, vikrumą. Be to, jis teikia su niekuo nepalyginamo džiaugsmo. Ne veltui čiuožimas vadinamas vienu iš vaikystės malonumų.

Aktyviai leisti laisvalaikį - tai galimybė daugiau laiko praleisti su šeima, susirasti draugų - bendraminčių ir, svarbiausiai, stiprinti savo sveikatą ir fizinį pajėgumą.

 

Informacijos šaltinis: http://www.vsbprienai.lt/lt/naujienos/1/fizinis-aktyvumas-ziema