Sveikatos ugdymas

Asmens higiena

Asmens higiena - kasdieninės kūno ir veido odos, plaukų, nagų, burnos ertmės ir dantų priežiūros procedūros.

Kosmetologai rekomenduoja turėti asmeninės higienos priemonių rinkinį, kuriuo turi naudotis tik vienas asmuo, kiti šeimos nariai turi turėti atskirus.

Tame rinkinyje turėtų būti: šiurkšti kilpinė pirštinė, minkštas rankšluostis veidui, didelis kilpinis rankšluostis kūnui, rankšluostis intymiosioms vietoms, kojų rankšluostis, popierinės kosmetinės servetėlės, dantų šepetėlis ir dantų pasta, šukos ar plaukų šepetys, žirklutės, dildė, žnyplelės, veido kremas, rankų kremas, higieninis lūpų pieštukas, plaukų šampūnas, muilas (prausiklis).

Veido ir kūno prausimas - tai ne tik ant odos nusėdusių aplinkos nešvarumų, bet ir paties organizmo išskiriamo prakaito bei riebalų liaukų produktų, negyvų epidermio ląstelių pašalinimas. Odos priežiūra yra neatsiejama asmens higienos dalis. Todėl būtina kasdien maudytis su muilu bei keisti apatinius rūbus ir kojines. Kasdienei higienai pakanka prausimosi po dušu ryte ir vakare. Geriausiai tinka 35-37 laipsnių C temperatūros vanduo, o baigiant - galima apsipilti vėsesniu vandeniu. Pagrindinė higienos priemonė yra muilas. Geriausiai odai tinka neutralios reakcijos pH - 5,5 muilas, tausojantis silpnai rūgščią apsauginę odos plėvelę, turintis mažai kvapiųjų medžiagų.

Neatsiejama asmens higienos dalis - plaukai, tam, kad plaukai būtų švarūs, trenkant galvą nebūtina naudoti daug šampūno ar plauti juos kelis kartus, nes taip galima pažeisti plaukų struktūrą, atimant iš jų natūralias riebiąsias medžiagas, kurios plaukams suteikia elastingumo ir blizgesio. Plaukus derėtų trinkti 1 - 4 kartus per savaitę, atsižvelgiant į natūralias galvos odos ypatybes - polinkį riebaluotis - bei į aplinkos veiksnius. Labai svarbu gerai išskalauti šampūno likučius. Venkite išsiplovę galvą eiti į šaltą aplinką - tai labai kenkia plaukams ir apskritai sveikatai.

Rankų priežiūra. Rankas reikia plauti ne tik prieš valgį, ryte ar vakare, pasinaudojus tualetu, kai glostėte gyvūnėlius, grįžote iš lauko, nusikosėjote ar nusičiaudėjote, bet ir kai rankos akivaizdžiai purvinos ar abejojate jų švara. Nusiplovus rankas būtina jas nusišluostyti, galima patepti rankų maitinamuoju kremu, įtrinant jį nuo pirštų pagalvėlių link riešo, pamasažuojant kiekvieną pirštą, po to delną ir išorinę plaštakos pusę.

Kojų priežiūra.Svarbu ne tik nusiplauti kojas ir nusikarpyti nagus. Pėdų oda nuolat atsinaujina, taigi po plovimo būtina nuolat pašalinti seną ir negyvą pėdų odos sluoksnį, - tokiu būdu sumažinamas nuospaudų ir pūslių pavojus. Susikaupusi tarpupirščiuose negyvų odos ląstelių masė - puiki terpė daugintis mikroorganizmams, nes čia šilta ir drėgna. Tai sukelia nemalonų kvapą, niežulį. Pėdas plauti rekomenduojama drungnu vandeniu, su muilu ar dušo želė, ne trumpiau nei 2-3 minutes. Kempine, kojų dilde ar pemzos gabalėliu reikia pašalinti negyvas ląsteles. Sausesnė ir šiurkštesnė kulnų oda gali būti patrinama pemza. Nuplautas kojas patartina perlieti vėsesniu vandeniu ir kruopščiai nušluostyti. Sausas pėdas jau galima tepti kojų odos maitinamuoju kremu, įtrinant jį nuo pirštų kulkšnies link. Prakaitavimui mažinti galima naudoti įvairius dezodorantus, antiperspirantus ir kremus, bet būtina laikytis tam tikrų saugumo taisyklių: negalima kartu naudoti kremų ir dezodorantų, nes gali atsirasti nepageidaujamų cheminių reakcijų, pažeidžiančių paviršinį odos sluoksnį. Dauguma kosmetikos gaminių, skirtų kojų priežiūrai, pasižymi antimikrobiniu poveikiu.

Taip pat atidžiai prižiūrėkite nagus. Sveiki nagai yra lankstūs ir blizgantys. Nagus būtina kirpti taisyklingai - nenutrumpinti per daug, neiškarpyti kampų, nes į atsiradusią laisvą vietą nagas linkęs įaugti.

Dantys.Sveika burnos ertmė užtikrina ne tik gyvenimo kokybę, bet ir apsaugo mus nuo daugelio ligų. Burnos higienos mokymas turi tęstis visą gyvenimą - vos išdygus pirmajam dantukui iki gilios senatvės. Labai svarbu vaikus nuo pat mažų dienų mokyti tinkamos asmens burnos ertmės higienos įpročių bei įgūdžių.

Dantų priežiūros pagrindinės taisyklės:

Ø      Prieš valydamiesi dantis šepetėliu, pirmiausia specialiu siūlu, kurių gausus pasirinkimas vaistinėse ir parduotuvėse, išvalykite tarpdančius - tai apsaugo nuo akmenų formavimosi ir neleidžia vystytis kariesui, nes pašalinami mikroorganizmai, esantys maisto likučiai. Nenaudokite paprasto siūlo - įsipjausite dantenas.

Ø      Dantų šepetėlis turi būti vidutinio kietumo suaugusiam žmogui ir minkštas - vaikui. Labai kieti dantų šepetėliai gali gadinti (braižyti) dantų emalį. Dantų šepetėlį keiskite kas 3 mėnesius, o jei susidėvi, ir dažniau. Niekada jo neskolinkite, kas dažnai pasitaiko vaikų darželiuose, mokyklose.

Ø      Dantis būtina valyti 2 kartus per dieną - ryte, vakare. Valykite visus dantų paviršius. Kruopščiai nuvalytas turi būti kiekvienas dantis, tik tada galima išvengti dantų gedimo.

Ø      Atsargiai naudokite balinančias dantų pastas, turinčias abrazyvinių (kietų) dalelių, kurios gali pažeisti emalį. Vaikams skiriamos vaikiškos dantų pastos, kurios paprastai yra atskiros pieniniams ir tikriesiems dantims.

Ø      Būtinai vieną kartą per metus apsilankykite pas stomatologą ar burnos higienistą.

Mylėkite save!

Informacijos šaltinis: http://www.vsbprienai.lt/lt/naujienos/1/asmens-higiena