author footer link can be edited or disabled only in full version

Sveikatos ugdymas

Gegužės 31 d. Pasaulinė diena be tabako. NERŪKYKITE!

1987 m. Pasaulio Sveikatos Organizacijos nariai, siekdami atkreipti pasaulio dėmesį į epidemiškai plintančias, tačiau išvengiamas mirtis, sukeltas rūkymo, paskelbė gegužės 31 d. Pasauline diena be tabako. Tądien visi rūkantieji skatinami bent vieną dieną nerūkyti, atsisakyti tabako gaminių.{akgallery}

Rūkymas – tai elgesys ypač nepalankus mūsų sveikatai. Priklausomybė nuo nikotino – tai liga, turinti atskirą žymėjimą PSO tarptautinėje ligų klasifikacijoje. Jeigu pradėjote rūkyti - tai tik laiko klausimas, kada atsiras sveikatos sutrikimų, susijusių su žalingu įpročiu.

 

 

Cigaretės ir visi kiti tabako produktai kuriami taip, kad būtinai sukeltų ir išlaikytų priklausomybę nuo nikotino. Kartu su nikotinu įkvepiame ir kitų tabako dūmų komponentų, kurie gali būti farmakologiškai aktyvūs, toksiški, kancerogeniški ar netgi galintys sukelti mutacijas.

Itin didelė cigarečių žala pastebėta moterims. Nustatyta, kad moteriai rūkymas sukelia net tris kartus didesnę žalą nei vyrui. Plaučių vėžys tampa dažnesne moterų mirties priežastimi nei krūties vėžys. Rūkančios nėščios moterys rizikuoja sulaukti priešlaikinio gimdymo arba vaikelio žūties. Rūkančių motinų naujagimiai miršta dažniau. Yra didelė tikimybė, kad rūkančios motinos vaikeliui bus nervinės sistemos sutrikimų.

Atlikti tyrimai parodė didžiulę žalą šalia rūkančiųjų esančių vaikų organizmui. Nuodinguose cigarečių dūmuose esančios dalelės nusėda ant vaikų drabužių, plaukų, pirštų ir pan. Tokiu būdu kenksmingos dalelės labai lengvai patenka į mažųjų organizmą.

Kodėl verta mesti rūkyti?

· Nikotinas, kurio yra cigaretėse, cigaruose, uostomajame tabake, sukelia priklausomybę.

· Tabako dūmuose aptinkama daugiau kaip 4000 įvairių cheminių medžiagų; kai kurios iš jų 4,25 karto nuodingesnės už automobilio išmetamas dujas.

· Tabako rūkymas nulemia net 25% širdies ir kraujagyslių ligų, 30% vėžio, 75% kvėpavimo sistemos ligų ir yra laikomas svarbiausiu šių ligų rizikos faktoriumi.

· Tabakas nužudo daugiau žmonių nei žūsta nuo narkotikų, autoįvykių, savižudybių ir streso kartu paėmus.

· Vaikai, kurių tėvai rūko, du kartus dažniau tampa „prisiekę“ rūkaliai.

· Rūkymas trumpina gyvenimą ir blogina jo kokybę;

· Rūkančios moterys gyvena penkeriais metais trumpiau nei nerūkančios, o rūkantys vyrai - net septyneriais trumpiau.

· Rūkymas sukelia plaučių vėžį, be to, skatina burnos, liežuvio, ryklės, gerklų, stemplės, šlapimo pūslės, kasos vėžį.

· Nikotinas didina arterinį kraujospūdį, greitina širdies tvinksnius. Nuo jo siaurėja kraujagyslės, jis kenkia širdžiai.

· Cigarečių dūmai ardo plaučių audinį, sumažina į plaučius patenkantį deguonies kiekį; sportuojantiems rūkaliams greičiau pritrūksta oro nei nerūkantiems.

· Kenkia virškinimui (turi įtakos gastrito ir opaligės vystymuisi).

· Palaipsniui silpnina lytinę funkciją.

· Trikdo uoslę ir skonio jutimą.

· Plaukai ir drabužiai prisigeria nemalonaus kvapo.

· Dėl rūkymo sukelto medžiagų apykaitos sutrikimo lūžinėja plaukai ir nagai. Sutrikus kraujotakai geltonuoja rankų ir veido oda, anksčiau atsiranda raukšlės.

· Nuo tabako gelsta ir genda dantys, o iš burnos sklinda nemalonus kvapas.

Apie rūkymo žalą žino absoliučiai visi rūkaliai, tačiau jie vis vien rūko. Gaila, kad rūkyti dažniausiai meta tie, kas susiduria su šio įpročio pasekmėmis, kai jau būna per vėlu.

Informaciją parengė:

Vaikų ir jaunimo sveikatos priežiūros specialistė Lina Deimantavičiūtė