author footer link can be edited or disabled only in full version

Sveikatos ugdymas

Šiaurietiškas ėjimas – viena iš fizinio aktyvumo formų galima ir švietimo įstaigose

Žmogaus augimas ir vystymasis priklauso nuo kasdieninio fizinio aktyvumo. Darbe, buityje, poilsiaujant ar sportuojant žmogus atlieka įvairius judesius. Žmogaus fizinis aktyvumas yra susijęs su amžiumi, lytimi, medžiagų apykaita ir energijos išeikvojimu bei kitais veiksniais.

Fizinis aktyvumas – tai skeleto bei raumenų sukeliami kūno judesiai, kuriems atlikti suvartojama kur kas daugiau energijos nei ramybės būsenoje. Mokyklose mokiniai turi būti skatinami sąmoningai rinktis tinkamiausias fizinio aktyvumo formas, atsižvelgiant į savo interesus bei polinkius, amžių, savo fizinio išsivystymo lygį, sveikatos būklę.

Tačiau, pastaruoju metu pastebima, kad aukštesnėse klasėse mokinių fizinis aktyvumas mažėja, ypač merginų jis būna, lyginant su vaikinų, daug žemesnis. Paskutinio dešimtmečio tyrimų rezultatai parodė, kad tiek merginų, tiek vaikinų fizinis aktyvumas kasmet mažėja, o tai sukelia hipokinezija. Ji yra pavojinga augančiam organizmui, nes neigiamai veikia organų ir atskirų organizmo sistemų veiklą bei vystimąsi. Per mažas vaikinų, ir merginų fizinis aktyvumas verčia ieškoti priežasčių, kodėl jis toks žemas. Be to, pradedama ieškoti naujų fizinio aktyvumo formų, kurios padėtų mokiniui realizuoti natūralų fizinio aktyvumo poveikį ir taip pat būtų galima integruoti į kasdieninį dienos režimą. Tinkamas dienos režimas palaiko mokinio sveikatą ir darbingumą, padeda ugdyti jo gabumus, polinkius, skatina kūrybinę veiklą.

Šių metų lapkričio 7 dieną į Balbieriškio pagrindinę mokyklą buvo pakviestas šiaurietiško ėjimo instruktorius Laimontas Rakauskas, kuris supažindino mokinius ir pedagogus su nauja, Lietuvoje aktyviai plečiama fizinio aktyvumo forma. Šiaurietiškas ėjimas – tai raumenis sutvirtinantis, sąnarius pramankštinantis užsiėmimas bei širdies darbą gerinanti mankšta. Instruktorius mokino mokinius šiaurietiško ėjimo technikos ir leido kiekvienam pajusti šios fizinės veiklos poveikį kūnui. Instruktoriaus teigimu, šiaurietiškas ėjimas yra kaip puiki laisvalaikio leidimo, bendravimo ir sveikatos stiprinimo priemonė, tinkanti bet kokio amžiaus žmonėms, nepriklausomai nuo jų fizinės būklės. Tikimės, kad naujos fizinės veiklos formos paskatins nors kelis jaunuolius pradėti aktyviau judėti savo sveikatos labui.{akgallery}