2016–2017 m.m.

„Iliuzijos – mokslas, mistika ar apgaulė?“

Kiekvieną dieną mokykloje, tradicinių pamokų metu, mokiniai sužino daug naujų teorinių dalykų, tačiau šiuolaikiniams mokiniams jau seniai nepakanka vien teorinių žinių. Norisi išbandyti, paliesti, pamatyti, įsitikinti, pritaikyti.... Todėl  mokyklose organizuojamos netradicinės ugdymo dienos bei pamokos. Mūsų mokyklos 7/8 klasių mokiniai nusprendė pasitikrinti savo istorijos žinias ir giliau, plačiau susipažinti su fizikiniais reiškiniais, šiuolaikinių technologijų teikiamomis galimybėmis. Netradicinio ugdymo erdvei pasirinkome Energetikos ir technologijų muziejų. Muziejaus pasididžiavimas, žinoma, yra ir bus pats elektrinės pastatas ir autentiška dar neseniai veikusios elektrinės įranga. Energetikos ekspozicijoje susipažinome su originaliais pirmosios Vilniaus miesto elektrinės įrenginiais,  su šimtamete šio technikos paveldo objekto istorija bei elektros gaminimo principais. Bet dabar čia galima pasidžiaugti ne tik geriausiai kompleksiškai išsaugotu industriniu paveldu. Čia dar buvo malonu pasigėrėti senoviškais automobiliais, pasimėgauti interaktyviomis mokslo ekspozicijomis, kurios pasaulio mokslo ir technikos muziejuose išpopuliarėjo jau prieš kelis dešimtmečius, gauti žinių apie Vilniaus pramonę. Mums ,gamtosauginės mokyklos atstovams, buvo įdomu pamatyti, kad rekonstrukcijos laikotarpiu senoji pastato architektūra įgijo modernių jungčių su šiuolaikiškais sprendimais – ant pastato stogo buvo įrengta vėjo ir saulės jėgainė. Ji padeda muziejui pristatyti ekologišką energetiką, naujas technologijas šioje srityje, o kartu pigiau tenkinti elektros energijos poreikius.

Ekskursijos pabaigoje mokinių laukė interaktyvios technikos mokslo ekspozicijos, kuriose turėjo galimybę pasisverti mėnulyje, Marse, sukurti elektros grandinę ir išbandyti dar daug smagių eksponatų, o kartu prisiminti fizikinius dėsnius ir pamatyti jų pritaikymo kasdienybėje pavyzdžius. Susipažinę su istorine praeitimi ir pasinėrę į realią tikrovę, nusprendėme pabuvoti ir iliuzijų pasaulyje. Tai padaryti padėjo vasaros pabaigoje Vokiečių gatvėje duris atvėręs iliuzijų muziejus „VILNIL“. Daugelį muziejaus eksponatų kūrė Lietuvoje gyvenantys menininkai. Eksponatai, sukurti pasitelkus optinę iliuziją, žiūrovus verčia prisiminti mokykloje girdėtas fizikos tiesas, pavyzdžiui, kas yra veidrodis ir kokių stebuklų galima su juo sukurti. Visa ekspozicija lyg padalyta į dvi dalis, vienoje jūs esate stebėtojas, kitoje – aktyvus iliuzijos dalyvis ir kūrėjas. Tikimės, kad ši netradicinė  diena  paskatins mokinius labiau domėtis tiksliaisiais mokslais,o gal kuris nors pabandys susikurti mažą iliuzijų pasaulį savo namuose. Motyvuojant kitų  klasių mokinius apsilankyti muziejuose, verta paminėti, kad visur buvo galima pasidaryti netradicines asmenukes ir pasipuikuoti jomis socialiniuose tinkluose.

7/8 klasės auklėtoja Reda Valančienė