2012–2013 m.m.

Lietuvos žydų gyvenimas ir tragedija

Privalome mokytis iš istorijos, ir nėra blogesnės istorijos nei masinės Holokausto žudynės, kurių aukomis tapo tokie pat žmonės kaip mes, šeimos – tokios, kaip mano šeima Jungtinės Karalystės       Holokausto švietimo fondo pirmininkas lordas Greville’is Janneris {akgallery}

Tarptautinė komisija, įgyvendindama Švietimo apie totalitarinių režimų nusikaltimus, nusikaltimų žmoniškumui prevencijos ir tolerancijos ugdymo programą, kartu su Tolerancijos ugdymo centrais nuo 2003 metų kasmet mini Nacionalinę Holokausto aukų atminimo dieną, kurios paminėjime, vadovaujami istorijos mokytojo V.R.Sidaravičiaus, aktyviai dalyvauja ir Balbieriškio pagrindinės mokyklos mokiniai. Šiemet paminėjimo dienos simbolis buvo knyga. Knyga simboliu pasirinkta neatsitiktinai, nes žydai yra vadinami „knygos tauta“. Lietuvos žydų genocido aukų dienai atminti  mokiniai  sukūrė knygą ne tik apie žydų istoriją, išmintį ir pasiekimus, bet rašė ir apie netektis – žmones, kurie gyveno Balbieriškio miestelyje, kurių netekome, o jie galėjo palikti savo pėdsaką ne tik miestelio, bet ir Lietuvos istorijoje. Lietuvoje iki Antrojo pasaulinio karo gyveno skaitlinga žydų bendruomenė – apie 215.000 – 220.000 žmonių. Per Antrąjį pasaulinį karą, Holokausto laikotarpiu Lietuvoje, buvo sunaikinta didžioji Lietuvos žydų dalis. Tai skaudus Lietuvos istorijos puslapis – mūsų miestelio istorijos knygos puslapis. Mokytojas V.R.Sidaravičius savo vaizdingame pranešime papasakojo apie gyvenusią žydų bendruomenę, apie jų kultūros savitumą, apie tragišką šios tautos likimą nacių okupuotoje Europoje ir Lietuvoje Antrojo pasaulinio karo metu. Holokaustas, kaip tragedija, yra Lietuvoje gyvenusių žydų – Lietuvos piliečių netektis. Už visų skaičių, kurie rodo nužudytus Lietuvoje žydus – pirmiausia yra žmonės su vardais, asmeninėmis istorijomis, pomėgiais, gabumais, socialine padėtimi. Tai žmonės, kurių netekome. Pabaigoje mokytojas supažindino susirinkusius su šiandieniniais Jeruzalės ir Tel Avivo vaizdais, pasidalino įspūdžiais iš tarptautinės konferencijos holokausto aukoms atminti neseniai vykusios Izraelyje. Renginyje dalyvavo Balbieriškio seniūnijos bei kultūros ir laisvalaikio centro atstovai.

Mokytoja Reda Valančienė