Atmintinė, naujai į ikimokyklinio vaikų ugdymo įstaigą priimamų vaikų tėvams

Informuojame, kad nuo 2016-05-01 įsigaliojus HN 75:2016 „Įstaigą, vykdanti ikimokyklinio ir  (ar) priešmokyklinio ugdymo programą. Bendrieji sveikatos saugos reikalavimai“, patvirtintos Lietuvos respublikos sveikatos apsaugos ministro 2016-01-26 įsakymu NR. V-93, nuostatomis priimant vaiką ugdyti pagal ikimokyklinio ir (ar) priešmokyklinio ugdymo programą ir vėliau kiekvienais metais vaiko tėvai (globėjai) švietimo teikėjui pateikia vaiko sveikatos pažymėjimą (forma Nr. 027-1/a). Jeigu vaiko sveikatos pažymėjime nurodyta, kad vaikas nepaskiepytas pagal Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro patvirtintą Lietuvos Respublikos vaikų profilaktinių skiepijimų kalendorių nuo tymų, raudonukės ir poliomielito nesant skiepų kontraindikacijų, ugdyti pagal ikimokyklinio ir (ar) priešmokyklinio ugdymo programą toks vaikas nepriimamas.

Ligos, kurių išvengiama skiepijantis, ir jų keliama rizika sveikatai

Apibūdinimas

Tymai

Raudonukė

Poliomielitas

Ūmi virusinė liga, kuriai būdingas karščiavimas, makulopapulinis bėrimas, sloga, kosulys, akių junginės uždegimas.

Ūmi virusinė liga, kuriai būdingas karščiavimas, makulopapulinis bėrimas.

Ūmi virusinė liga, pažeidžianti nugaros smegenų pilkąją medžiagą ir galvos smegenis.

Komplikacijos

Vidurinės ausies uždegimas, plaučių uždegimas, galvos smegenų uždegimas ir kt.

Galvos smegenų uždegimas, susirgus nėščiajai – vaisiaus apsigimimas (kurtumas, aklumas ir kt.)

Ūmus vangus paralyžius, raumenų silpnumas, raumenų (kojų, kvėpavimo rijimo) paralyžius

Sukėlėjas

Tymų virusas

Raudonukės virusas

Poliomielito virusas

Paplitimas

Iki visuotinio skiepijimo tymais persirgdavo daugiau nei 90 proc. gyventojų. Šiuo metu registruojami protrūkiai Vokietijoje, Prancūzijoje, Italijoje ir kt. Europos bei pasaulio šalyse.

Prieš visuotinį skiepijimą – visame pasaulyje. Šiuo metu dėl plačiai taikomos imunoprofilaktikos reta liga daugelyje Europos šalių, JAV, Kanadoje ir Australijoje.

Prieš visuotinį skiepijimą – visame pasaulyje. Laukinis poliomielito virusas šiuo metu cirkuliuoja Afganistane, Pakistane, Kamerūne, Nigerijoje ir Somalyje. Taip pat poliomielito plitimo rizika išlieka Pusiaujo Gvinėjoje, Etiopijoje, Irake, Izraelyje bei Sirijos Arabų Respublikoje.

Infekcijos šaltinis

Sergantis žmogus

Sergantis žmogus arba viruso nešiotojas

Perdavimo būdai

Oro dalelių būdu, esant kontaktui su sergančio žmogaus nosiaryklės išskyromis.

Oro lašiniu būdu arba per sąlytį su sergančio asmens nosiaryklės išskyromis

Fekalinis – oralinis, per užkrėstą maistą, vandenį.

Užkrečiamumas

Ypač užkrečiama liga, 4 d. iki bėrimo ir 4 d. po bėrimo.

Viena savaitė iki išbėrimo – 4 d. nuo bėrimo pradžios.

Kol sergantis žmogus išskiria virusą su išmatomis iki 6 sav.

Imlumas ir imunitetas

Imlūs visi nesirgę, neskiepyti nuo tymų asmenys. Pasiskiepijus, persirgus, įgyjamas ilgalaikis imunitetas.

Imlumas visuotinis. Pasiskiepijus, persirgus įgyjamas ilgalaikis imunitetas.

Profilaktika

15-16 mėn. ir 6-7  m. kombinuota trivalentė tymų epideminio parotito raudonukės vakcina.

2, 4, 6, 18 mėn. – penkiavalentė difterijos, stabligės, kokliušo, poliomielito  ir B tipo Haemophilus influenzae vakcina, 6-7 m.- ketuvalentė difterijos, stabligės, kokliušo, poliomielito vakcina.

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie SAM

Kauno departamentas

2016-05